
Asi všichni si pamatujeme, jak nás ještě před několika lety doslova kosila epidemie koronaviru. Ta se velmi rychle rozšířila z Číny v podstatě po celém světě, a nevyhnula se ani naší zemi. V mnoha z nich, včetně té naší, byla zavedena přísná opatření, která měla šíření, když už ne zastavit, tak alespoň snížit. Nezbytná pak byla samozřejmě také rychlé a jednoduché zjištění nákazy. Není tedy divu, že byly velmi rychle vyvinuty antigenní testy, které si mohli lidé udělat i sami doma. Jejich použití bylo dostatečně jednoduché: přiloženou vatovou tyčinkou se provedl výtěr z nosní či ústní sliznice, podle typu testu, a vložení vzorku do dané chemikálie.
Ta je následně nakapána na testovací přístroj, který nám následně ukáže, zda jsme nakažení či nikoliv. Je to poměrně jednoduchý postup, který zvládne v podstatě každý. To ovšem neznamená, že se na něm nedá nic zkazit. Proto je dobré se podívat, jak přesně postupovat. Tím prvním, co bychom měli udělat, je důkladně si přečíst návod. Především pak musíme řádně vědět, zda máme provádět výtěr z nosu či z úst. Každý test je totiž koncipován jinak, a pokud bychom toto spletli, výsledky by byly nepřesné. Nedozvěděli bychom se tak, zda jsme nakažení či nikoliv.
Další, mnohem častější chybou je to, že se lidé testují až po několika dnech, často i až po týdnu od doby, kdy se objevily první příznaky. V té době však již v těle onen infekční antigen, jehož přítomnost se testuje, již dávno nemáme. Proto bude výsledek vždy negativní. Je tedy nutné se testovat co nejdříve po objevení příznaků. Jen tak si zajistíme dostatečnou spolehlivost.
Je tedy jasné, že testování na covid není tak jednoduché, a že je nutné přitom dodržovat určitá pravidla – tedy alespoň tehdy, pokud chceme mít skutečně průkazné výsledky a opravdu zjistit, zda jsme nakaženi či nikoliv. Jen bychom v případě pozitivního výsledku neměli zapomenout dát vědět všem, se kterými jsme byli v poslední době v kontaktu – i oni mohou být nakaženi.