Opravdu můžeme o této rostlině říct, že nejen mohutná, ale také velmi dekorativní. Ve volné přírodě se vyskytuje velmi málo, snad jen někde na kamenitých stráních. Ale například v zahrádkách bývá pro svou dekorativnost pěstována. Je na ni skutečně velkolepý pohled, který každého zaujme. A to nejen uvedenou velikostí, která bývá za dobrých podmínek až dva metry, ale zaujme také svým červenofialovým, někdy i bílým bodlákovým květenstvím. Ale také je ozdobná tato statná bodlákovitou rostlinu svými tuhými ostnitými listy, které mají bílé lemování. Jedná se o léčivou rostlinu a účinky této léčivé rostliny jsou asi nejhlavněji využité na všechny druhy onemocnění jater, protože semena ostropestřce jsou odborníky považována za vůbec nejlepší rostlinný lék https://zpravy.idnes.cz/lek-na-hiv-c7m-/archiv.aspx%3Fklic%3D481278 na játra.
Ale blahodárné účinky nejsou pouze na játra, tato bylinka totiž léčí i naše žlučníky, zvyšuje tvorbu žluči a podílí se na léčení některých dalších nemocí, které trápí naše trávicí ústrojí. Uvádí se také, že působí i proti horečce. A to není ještě všechno, také se využívá na léčení poruch, které souvisí s krevním oběhem. Z rostliny se získává ostropestřec olej, který se označuje jako nejznámější přírodní lék na vyčištění jater, která bývají zanesená toxiny.
Uvádí se, že ostropestřecový olej má své léčivé účinky tehdy, když se jedná o nefiltrový olej, takový olej má lehký zákal a patrné zbytky, které jsou velmi jemné. Ostropestřecový olej při použitém správném dávkování ochraňuje naše játra před jedy a toxiny. Ale nejen výše uvedené léčivé účinky má tato rostlina, také čistí cévy, také pomáhá jako podpůrný prostředek proti účinkům chemoterapie, pomocníkem je u diety, nebo u astmatických záchvatů. Podílí se také na léčení některých alergií, kterou je například kopřivka, nebo i tolik rozšířená senná rýma. I když je prvořadé použití této bylinky a ostropestřecového oleje na všechny druhy onemocnění jater, tak vlastně svými blahodárnými účinky celkově posiluje organismus.